M55342E08B174ART5
VIGOR # :
495924
Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 0.8W 2010
DataSheet
M55342E08B174ART5 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:174 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.8W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)