WSL1206R0170FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
498943
Description
RES 0.017 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSL1206R0170FEA PDF
Type Description
Series:WSL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:17 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:-
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)