CRCW25125R60JNTG
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
502843
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRCW25125R60JNTG PDF
Type Description
Series:CRCW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.6 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)