WSL0805R0510FEK
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
503713
Description
RES 0.051 OHM 1% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSL0805R0510FEK PDF
Type Description
Series:WSL
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:51 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)