CRE2512-FZ-R006E-3
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
505215
Description
RES 0.006 OHM 1% 3W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRE2512-FZ-R006E-3 PDF
Type Description
Series:CRE2512
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:6 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)