ERA-6KEB6983V
VIGOR # :
505221
Description
RES 698K OHM 0.1% 1/4W 0805
DataSheet
ERA-6KEB6983V PDF
Type Description
Series:ERA-6K
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:698 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HRG3216P-3742-B-T5
HRG3216P-3742-B-T5
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1W 1206
ERJ-P14D15R4U
ERJ-P14D15R4U
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/2W 1210
RS73G2BTTD1051D
RS73G2BTTD1051D
RES 1.05K OHM 0.5% 1/3W 1206
ERA-6KEB6983V
ERA-6KEB6983V
RES 698K OHM 0.1% 1/4W 0805
SiT3372AC-4E2-30NE140.000000Y
SiT3372AC-4E2-30NE140.000000Y
XTAL OSC VCXO 140.0000MHZ HCSL