PLTT0603Z4990QGT5
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
506766
Description
RES SMD 499 OHM 0.02% 0.15W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PLTT0603Z4990QGT5 PDF
Type Description
Series:PLTT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:499 Ohms
Tolerance:±0.02%
Power (Watts):0.15W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 215°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)