CRCW08051R00JNEA
VIGOR # :
507376
Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805
DataSheet
CRCW08051R00JNEA PDF
Type Description
Series:CRCW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)