RL0805JR-070R047L
VIGOR # :
509575
Description
RES 0.047 OHM 5% 1/8W 0805
DataSheet
RL0805JR-070R047L PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:47 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±1200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)