RT0805CRC0720K5L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
511576
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.25% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT0805CRC0720K5L PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20.5 kOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)