RL0816T-R082-G
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
513109
Description
RES 0.082 OHM 2% 1/4W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL0816T-R082-G PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:82 mOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:0/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)