RCS1005F102CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
514040
Description
RES 1K OHM 1% 1/16W 0402
DataSheet
RCS1005F102CS PDF
Type Description
Series:RCS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)