CRM1206-JW-242ELF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
514401
Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRM1206-JW-242ELF PDF
Type Description
Series:CRM1206
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.4 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)