RK73H1ERTTP1073F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
514410
Description
RES 107K OHM 1% 1/10W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RK73H1ERTTP1073F PDF
Type Description
Series:RK73-RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:107 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)