M55342H05B10E0MWS
VIGOR # :
514585
Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.225W 2208
DataSheet
M55342H05B10E0MWS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM2208
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.225W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:2208
Ratings:-
Size / Dimension:0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:M (1%)