RCP0603B1K60GWB
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
514879
Description
RES SMD 1.6K OHM 2% 1.5W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP0603B1K60GWB PDF
Type Description
Series:RCP
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:1.6 kOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):1.5W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)