RG1608P-2371-W-T1
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
516514
Description
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RG1608P-2371-W-T1 PDF
Type Description
Series:RG
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.37 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)