AC0201FR-0753R6L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
517156
Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/20W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AC0201FR-0753R6L PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:53.6 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)