RCS040243R0JNED
VIGOR # :
518494
Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/5W 0402
DataSheet
RCS040243R0JNED PDF
Part Status:Active
Resistance:43 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)