PWR163S-25-20R0FE
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
518700
Description
RES 20 OHM 1% 25W D2PAK
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PWR163S-25-20R0FE PDF
Type Description
Series:PWR163
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):25W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height - Seated (Max):0.125" (3.17mm)