MCS04020C1871FE000
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
519641
Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MCS04020C1871FE000 PDF
Type Description
Series:MCS - Professional
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.87 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)