PR2512FKE7W0R03Z
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
520232
Description
RES 0.03 OHM 1% 2W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PR2512FKE7W0R03Z PDF
Type Description
Series:PR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:30 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.041" (1.03mm)