WSL1206R0700FEA18
VIGOR # :
522279
Description
RES 0.07 OHM 1% 1/2W 1206
DataSheet
WSL1206R0700FEA18 PDF
Type Description
Series:WSL-HP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:70 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)