SG732ATTD1R5K
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
525502
Description
RES 1.5 OHM 10% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SG732ATTD1R5K PDF
Type Description
Series:SG73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.5 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)