CRGH1206F2K61
Manufacturer
VIGOR # :
526424
Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRGH1206F2K61 PDF
Type Description
Series:CRGH, Neohm
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.61 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)