PE1206FRM470R047L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
527183
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PE1206FRM470R047L PDF
Type Description
Series:PE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:47 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)