M55342H09B909DRWS
VIGOR # :
528279
Description
RES SMD 909 OHM 1% 1W 2512
DataSheet
M55342H09B909DRWS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM2512
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:909 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)