RT1206DRE072K55L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
528523
Description
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT1206DRE072K55L PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.55 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)