RC2010FK-072K55L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
528542
Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 3/4W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC2010FK-072K55L PDF
Type Description
Series:RC_L
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.55 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)