ERA-1AEB2551C
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
528655
Description
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/20W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERA-1AEB2551C PDF
Type Description
Series:ERA-1A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.55 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)