RL0510S-180-F
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
531155
Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/6W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL0510S-180-F PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)