CRCW08052K87DHEAP
VIGOR # :
531544
Description
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/8W 0805
DataSheet
CRCW08052K87DHEAP PDF
Type Description
Series:CRCW-P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.87 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)