RM20F1071CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
531949
Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/2W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RM20F1071CT PDF
Type Description
Series:RM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.07 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)