AR0402FR-0775RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
533131
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AR0402FR-0775RL PDF
Type Description
Series:AR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:75 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)