HCJ1206ZT0R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
533890
Description
RES 0 OHM JUMPER 3/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HCJ1206ZT0R00 PDF
Type Description
Series:HCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:0 Ohms
Tolerance:Jumper
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)