RC0402JR-0710KL
VIGOR # :
534183
Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402
DataSheet
RC0402JR-0710KL PDF
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)