D55342K07B10D0PBSV
VIGOR # :
534492
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206
DataSheet
D55342K07B10D0PBSV PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:P (0.1%)