RW3R5EA1R00JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
534496
Description
RES SMD 1 OHM 5% 3.5W J LEAD
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RW3R5EA1R00JE PDF
Type Description
Series:RW
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3.5W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:8127 J-Lead
Supplier Device Package:SMD J-Lead, Recessed
Ratings:-
Size / Dimension:0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height - Seated (Max):0.278" (7.06mm)