TFCR1206-8W-E-4022BT
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
536411
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/8W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TFCR1206-8W-E-4022BT PDF
Type Description
Series:TFCR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:40.2 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)