RLP73K2AR91FTDF
Manufacturer
VIGOR # :
536419
Description
RES 0.91 OHM 1% 1/4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RLP73K2AR91FTDF PDF
Type Description
Series:RL73, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:910 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)