TNPU080544K2AZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
538992
Description
RES SMD 44.2KOHM 0.05% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TNPU080544K2AZEN00 PDF
Type Description
Series:TNPU e3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:44.2 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)