RNCF0603BKE5K10
VIGOR # :
540074
Description
RES 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
RNCF0603BKE5K10 PDF
Part Status:Active
Resistance:5.1 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)