TNPW0805365RDEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
541301
Description
RES 365 OHM 0.5% 1/5W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TNPW0805365RDEEA PDF
Type Description
Series:TNPW e3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:365 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)