WSL2010R0600FEK
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
543367
Description
RES 0.06 OHM 1% 1/2W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSL2010R0600FEK PDF
Type Description
Series:WSL
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:60 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)