CH0402-150RJFPT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
544903
Description
RES CH 0402 THIN FILM
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CH0402-150RJFPT PDF
Type Description
Series:CH
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:150 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thin Film
Features:RF, High Frequency
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.63mm)