AF1206FR-07390KL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
545259
Description
RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AF1206FR-07390KL PDF
Type Description
Series:AF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:390 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)