CHP0805AFX-10R0ELF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
545759
Description
RESHIGHPOWERA 0805 10R 1% 1/2W T
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CHP0805AFX-10R0ELF PDF
Type Description
Series:CHP-A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)