RNCS1206BKE16K7
VIGOR # :
546550
Description
RES 16.7K OHM 0.1% 1/8W 1206
DataSheet
RNCS1206BKE16K7 PDF
Part Status:Active
Resistance:16.7 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)