SG73S2ETTD5R6J
VIGOR # :
546765
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/2W 1210
DataSheet
SG73S2ETTD5R6J PDF
Part Status:Active
Resistance:5.6 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)