AR06BTCV5363
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
547182
Description
RES 536K OHM 0.1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AR06BTCV5363 PDF
Type Description
Series:AR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:536 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)